Časté otázky
Aké je zloženie penovej izolácie?
Pre aplikáciu striekanej penovej izolácie používame polyuretánovú penu. Polyuretánové peny existujú vo dvoch základných podobách – mäkká a tvrdá pena.
Kým mäkká pena sa široko používa v podobe molitanu, je to predovšetkým tvrdá pena, ktorá sa používa v stavebníctve. Striekaná polyuretánová pena vzniká po zmiešaní izokyanátu a živice, ktoré pene dávajú jej štruktúru a vlastnosti. Polyuretánove peny môžu mať uzavretú, alebo otvorenú štruktúru buniek.
Pre aké priestory je penová izolácia vhodná?
Penová izolácia sa dnes používa pre širokú škálu priestorov. Rovnako ako bežnejšie izolačné materiály je možné použiť penovú izoláciu napríklad pre odizolovanie základov, fasád, striech a podkroví, podláh i vnútorných stien.
Princíp je zakaždým rovnaký, konkrétne parametre aplikácie sa ale líšia podľa toho, či je izolácia aplikovaná zvonku alebo zvnútra a aj podľa ďalších špecifík konkrétneho prostredia. Konkrétnu podobu aplikácie polyuretánovej penovej izolácie je vždy potrebné konzultovať s kvalifikovaným odborníkom.
Ako dlho penová izolácia vydrží?
Rad štúdií ukazuje, že penové izolácie vydržia po celú životnosť stavby.
Nedávna nezávislá štúdia, ktorú viedli nemeckí vedci, skúmala 28 rokov starú penovú izoláciu, aby určila zmeny v jej schopnostiach tepelnej izolácie a odolnosti proti vode.
Táto štúdia dospela k záveru, že sa žiadne z týchto vlastností nezmenili – jediným nedostatkom, ktorý štúdia odhalila, bol nános prachu a bežná povrchová vlhkosť.
Prečo je penová izolácia lepšia ako minerálna vlna alebo fúkaná izolácia?
Oproti týmto dvom typom izolácie má izolácia z polyuretánovej peny zďaleka najlepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Investícia do penovej izolácie je síce na začiatku o niečo vyššia, tieto náklady sa Vám ale veľmi rýchlo vrátia v úspore za kúrenie. Penová izolácia sa aplikuje bez škár, a to pre jej dlhodobú funkčnosť znamená obrovské výhody.
Pri oboch spomínaných typoch izolácie je len otázka času, kedy v mieste škár vzniknú tepelné mosty a tým aj nežiaduci únik tepla z miestnosti. Penová izolácia oproti tomu po celej svojej životnosti nemení svoj tvar ani vlastnosti.
Ako dlho trvá aplikácia penovej izolácie?
Rýchlosť aplikácie penovej izolácie je jednou z jej najväčších výhod.
Skúsení profesionáli, ktorí sa špecificky polyuretánovým penovým izoláciám venujú dlhodobo, pre Vás celú prácu odvedú už za jeden deň, bez toho aby na výsledku zanechali akékoľvek nedostatky.
Maximálna doba, za ktorú svoju penovú izoláciu dostanete, sú dva dni.
Je penová izolácia vhodná aj ako zvuková izolácia?
Polyuretánove peny majú vo väčšine prípadov vynikajúce zvukovo izolačné vlastnosti, záleží ale aj na konkrétnom type peny a na miere hluku, s ktorou vo svojom objekte počítate.
Ak Vám záleží na tom, aby Vaša izolácia kvalitne izolovala hluk, môže byť penová izolácia ideálnym riešením. V takom prípade kontaktujte odborníkov našej firmy a skúste s nimi konzultovať také riešenie, ktoré Vám padne na mieru.
Je penová izolácia ekologická?
Ako jeden z najlepších tepelnoizolačných materiálov šetrí penová izolácia životné prostredie už vďaka tomu, že dokáže ušetriť až 70% nákladov na vykurovanie a znížiť tak individuálnu spotrebu.
Hoci je zjavné, že z hľadiska recyklovateľnosti je možné nájsť oveľa lepšie rozložiteľné, úplne prírodné materiály, sú dnešné polyuretánové peny vyrobené zo stopercentne ekologicky nezávadných materiálov a v porovnaní s inými bežnými materiálmi je ich ekologické skóre veľmi dobré.
Je penová izolácia horľavá?
Je pravda, že samotná polyuretánová pena je relatívne horľavá, ale pri výrobe izolačnej peny sa do nej pridávajú retardéry horenia, ktoré horľavosť materiálu podstatne znižujú.
Je samozrejmé, že všetky používané peny zodpovedajú platným bezpečnostným normám.